Tip dne
  • Altoma - Garážová vrata do každého domu ZDE
Jak začít s návrhem zahrady

Vybavení zahrady - věc nesnadná

Vybavení zahrady - věc nesnadná

22. 12. 2011, 9:29

Stále příjemné, na jaře svěže zelené, v létě rozkvetlé, na podzim plodící a v zimně již jen tiše odpočívající, taková je v našich myslích představa ideální zahrady.

Aspekty zahrady

Nemusí mít stovky metrů čtverečních, nemusí být arboretem cizokrajných rostlin ani mít na pěstěném trávníku luxusní zahradní nábytek. Stačí, aby se v ní cítil majitel dobře a při její tvorbě či rekonstrukci v klidu a pozorně zapřemýšlel k čemu všemu má sloužit a podle toho soustředil svou pozornost na její zařizování.

Zahrada však nejsou jen květiny, keře a stromy. Ty samozřejmě tvoří její podstatnou část, neméně důležité jsou však i ostatní stavby a vybavení. Mezi základní prvky, které nechybí obvykle v žádné i té sebemenší zahrádce je pergola a zahradní nábytek. Pergola má mnohé využití a podle toho je i vyráběna. Pod pojmem pergola si mnozí představí pouze jednoduchou mříž, které podpírá popínavé rostliny. Správnější je však její význam, kdy pergola představuje celou dřevěnou konstrukci vč. podpěrných sloupků, vrchních ráhen a zdobných treláží. Podle tvaru a velikosti pak taková konstrukce v zahradě funguje jako např. vstupní průchod, ozdobná dělící stěna nebo otevřené nebo kryté venkovní posezení, postavené buď ve volném prostoru nebo častěji přímo u domu, na terase.

I když se může zdát, že téma zahradní nábytek je jasné, opak je pravdou. Vybrat správný model, který bude splňovat potřebné požadavky, zůstane pevný a stabilní po mnoho sezon a jeho údržba bude přiměřeně náročná je věc, je svým způsobem kus práce. Navíc zahradní nábytek může představovat i venkovní letní kuchyň umně zakomponovaná do dřevěného altánku nebo zahradního domku. Zkrátka je třeba věnovat hned od počátku zahradě dostatečně velký díl svého času jako při vybavování vlastního domu.

Zahradní nábytek prošel za posledních 10 let dlouhou cestou. Pryč je doba, kdy každou druhou zahradu „zdobily“ plastové soupravy bílých, modrých či brčálově zelených židlí a oválných stolů. Čas pokročil a od levných kusů na jedno léto přechází majitelé zahrad na sety zahradního nábytku z kvalitních exotických dřevin nebo masivního jehličnatého materiálu. V obou případech je volba zárukou dlouhé životnosti a pěkného estetického dojmu. Je však potřeba počítat s pravidelnou údržbou v podobě nátěrů olejovými nebo syntetickými barvami.V současnosti je nabídka široká co do nabízených tvarů tak používaných materiálů. Ne vždy je třeba se řídit radou, že kvalitní zboží musí být nejdražší. Ale o tom jak správně vybírat a na co se při výběru soustředit až příště.

Zkrátka vybavení zahrady je věc, kterou bychom měli dělat s rozmyslem, ideálně po rodinné poradě, případně ve spolupráci se zahradním architektem. Ten dovede poradit zvláště v tom, kam jednotlivé pevné prvky v podobě zahradních staveb a zahradního nábytku umístit tak, aby se za několik let nedostaly do konfliktu s bujnou zelení. Stromy a keře se totiž v prvních letech mohou zdát neškodné a úžasné, ale zanedlouho se možná zjistí, že se větve dravě derou do zahradní besídky, kořeny nadzvedávají opěrnou zídku nebo zahradní nábytek a listí až příliš znečišťuje zahradní jezírko. Nepodceňujme proto každou radu, která přispěje ke spokojenému zařizování a zdokonalování naší zahrady.

Zobrazení: 778498 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 10

Nejkomentovanější
Článek: Vybavení zahrady - věc nesnadná Počet komentářu: 10
Článek: Údržba zahradního nábytku - jak na to? Počet komentářu: 2
Článek: Návrh a realizace nové zahrady Počet komentářu: 2
Článek: Oblíbená součást bydlení - zimní zahrada Počet komentářu: 1
Poslední diskuze
Článek: Údržba zahradního nábytku - jak na to? Datum posledního komentáře: 15.3.2015
Článek: Vybavení zahrady - věc nesnadná Datum posledního komentáře: 3.10.2017
Článek: Návrh a realizace nové zahrady Datum posledního komentáře: 9.2.2015
Článek: Oblíbená součást bydlení - zimní zahrada Datum posledního komentáře: 14.9.2012