Tip dne
  • Altoma - Garážová vrata do každého domu ZDE
Jak začít s návrhem zahrady

Údržba zahradního nábytku - jak na to?

Údržba zahradního nábytku - jak na to?

22. 12. 2011, 9:32

Kdo chce dlouho a v pohodlí využívat zahradní nábytek, měl by počítat s tím, že se o zahradní nábytek bude muset pravidelně starat. Množství času a finančních prostředků, které budou vynaloženy, se však zásadně liší od materiálu, z něhož je zahradní nábytek vyroben.

Krok první - materiál zahradního nábytku

Na údržbu se nejméně náročný jeví zahradní nábytek vyrobený z plastu či kovu. Od dob, kdy se na trhu daly zakoupit unifikované stohovatelné plastové židle, se design plastového nábytku výrazně zlepšil.

Dnes je již možné zakoupit židle, křesla, lavice a stoly v mnoha tvarových i barevných variantách a to nejen z jednouchého a relativně křehkého plastu, ale i ze specializovaných materiálů, které dobře odolávají slunečním paprskům i chladnému období. Velice praktická je kombinace odlehčeného kovu, který je potažen plastovou vrstvou nebo modely, kde je kovový rám doplněn plastovým výpletem apod. Takto řešený zahradní nábytek je velice snadno omyvatelný a nevyžaduje žádnou další údržbu. Podobně je na tom ryze kovový nábytek, který bývá zpravidla ošetřen antikorozními barvami. Problém nastává až v okamžiku poškození, které je v drtivé většině případů neopravitelné. Prasklý plast či ulomená kovová ozdoba se jen těžko opravuje.

Zahradní nábytek ze dřeva – údržba se liší

Do zahrady odjakživa patřilo dřevo, které je hojně využíváno i pro výrobu zahradního nábytku. V současnosti se v českých obchodech vedle masivního tuzemského nábytku z jehličnatých dřevin objevuje zahradní nábytek z exotických krajin. Jako výrobní materiál je používán nejčastěji eukalyptus, teak nebo mahagon. Údržba se v jednotlivých skupinách výrazně liší.

Vlastnosti jednotlivých typů materiálů zahradního nábytku

Smrkové a borové dřevo má výrazně řidší strukturu než dřevo tvrdé, kam patří dub, akát a jmenované exotické dřeviny. Pro svou menší hustotu dobře absorbuje nátěrové hmoty, kterými je potřeba zahradní nábytek udržovat. Pro nátěr nejkritičtější jsou jednak spoje mezi jednotlivými díly a jednak vodorovné plochy, kde se drží voda, sníh a jsou vystavěny fyzické námaze. Pokud zakoupíme nábytek čistý a v rozebraném stavu, je třeba jej ošetřit jednou vrstvou základní bezbarvé impregnace a poté nanést minimálně dvě vrstvy tenkovrstvé lasurovací barvy. Vhodnější je používat barvy vyrobené na syntetickém základě, které jsou trvanlivější a více odolávají nepřízni počasí.

A jak dál?

Po sestavení zahradního nábytku je třeba použít ještě vrchní, silnovrstvý nátěr. Ten vytvoří silný tónovaný film, který chrání dřevo nejvíce. Při renovaci, s níž je třeba počítat přibližně po 3–4 letech, se používá právě již jenom silnovsrvý nátěr. Při nátěrech je třeba dbát na to, aby bylo dřevo řádně vyschlé, čisté a jeho povrch hladký. Při samotném procesu natírání po každé vrstvě vylezou ze dřeva tzv. chlupy. Jedná se o nejvrchnější vrstvu dřeva, která se vlivem vlhkosti nátěru zvedá. Je třeba ji jemným smirkovým papírem setřít, aby jednotlivé vrstvy dobře splynuly.

Zahradní nábytek z exotického dřeva – údržba je jednodušší

U exotických dřevin není postup nátěru tak složitý jako u dřeva jehličnatého. Dřevo je husté a uvyklé pobytu ve velmi vlhkém prostředí. Proto není nutné jej impregnovat speciálními roztoky, které odpuzují dřevokazný hmyz, zabraňují plísním a eliminují hnilobu. Teakové dřevo, stejně jako dřevo z massaranduby, bangkirae nebo eukalyptu, je nutné udržovat vláčné, neboť jeho hustá vlákna často praskají vlivem střídání teplot. Také přirozená barva dřeva velmi rychle v našich podmínkách podléhá přímému slunečnímu svitu a mizí. Zahradní nábytek z těchto dřevin se tedy natírá minimálně 1× ročně teakovým nebo lněným olejem. Ten dřevo zvláčňuje a nějaký čas konzervuje i vlastní barvu. I zde platí, že pravidelnost je nezbytná.

Zahradní nábytek během zimy. Pozor na jeho znehodnocení!

Zimní období je kritické pro zahradní nábytek všeho druhu. Vhodným místem pro uskladnění je vzdušná, suchá a tmavá místnost. Sklep, garáž nebo zahradní domek jsou k tomuto účelu ideální. Pokud takové místo není k dispozici je dobré zahradní nábytek alespoň složit a opřít o zeď, plot apod., aby vodorovné plochy nebyly příliš namáhány podzimními a zimními plískanicemi. V žádném případě není vhodné nábytek balit nebo přikrývat neprodyšnými textiliemi nebo plachtou. V takovém případě dojde velice rychle k zapaření a znehodnocení nábytku. Renovace je následně náročná jak fyzicky tak finančně.

Zobrazení: 186292 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 2

Nejkomentovanější
Článek: Vybavení zahrady - věc nesnadná Počet komentářu: 10
Článek: Údržba zahradního nábytku - jak na to? Počet komentářu: 2
Článek: Návrh a realizace nové zahrady Počet komentářu: 2
Článek: Oblíbená součást bydlení - zimní zahrada Počet komentářu: 1
Poslední diskuze
Článek: Údržba zahradního nábytku - jak na to? Datum posledního komentáře: 15.3.2015
Článek: Vybavení zahrady - věc nesnadná Datum posledního komentáře: 3.10.2017
Článek: Návrh a realizace nové zahrady Datum posledního komentáře: 9.2.2015
Článek: Oblíbená součást bydlení - zimní zahrada Datum posledního komentáře: 14.9.2012